Birleşik Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO), Türkiye'nin Ayasofya'nın statüsünü camiye çevirmesinin peşinde bir tanımlama yaptı.

UNESCO, Danıştay'ın aldığı Ayasoyfa kararından "derin endişe duyulduğunu" açıkladı.

Yazılmış açıklamada "Türkiye'nin kararının bir diyalog ya da evvelden bildirimle olmaksızın alınması endişe verici. UNESCO, Türk makamlarına geç kalma olmaksızın, Dünya Kültür Mirası Komitesi'nin bir sonraki toplantısında, statüsü gözden geçirilecek bu istisnai mirasın evrensel değerinden geri adım atılmasından kaçınılması için, diyaloğa girmeleri çağrısında bulunuyor." denildi.

Örgüt, karardan önce yaptığı açıklamada da, Ayasofya'nın statüsüyle ilgili yapılacak bir değişiklikle ilgili kendilerine veri verilmesi gerektiğini ve bu değişikliklerin Dünya Kültür Mirası Komitesi'nin incelemesine ast olabileceğini söylemişti.

Yunanistan'dan da tepki geldi

Kararın gerisinde Yunan Kültür Bakanı Lina Mendoni, müze statüsündeki Ayasofya’nın her yerde cami olarak ibadete açılmasına tepki gösterdi.

Yunan Bakan, bugün alınan kararı politik ve provokatif olarak adlandırdı. Dünyanın Ayasofya’yı benzersiz ve ekümenik bir layık olarak kabul ettiğini belirtti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Ayasofya kararını imzaladı