Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, "Müttefikimiz ABD'ye Ada'daki iki tarafa eşit muamelenin bir BM ilkesi olduğunu andırmak isteriz" dedi.

Fatih Terim'den TFF'ye tanıdık olmayan kuralı eleştirisi: Herkes hükmen mağlubiyetlere hazırlansın
Ordu'da iki otomobil kafa kafaya çarpıştı: 6 birey ağır yaralandı
Yeni koronavirüs tedbiri! Düğün ve nişan törenlerinde "gözlemci" bulundurulacak

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, ABD'nin Güney Kıbrıs Rum Yönetimini Milletlerarası Askeri Eğitim ve Talim (IMET) programına dahil etmesi hakkındaki soruya cevap verdi. İki taraf arasındaki dengeyi gözetmeyen adımların Ada'da güven ortamının tesis edilmesine yardımcı olmayacağını gösteren Aksoy şu ifadeleri kullandı:

"KIBRIS MESELESİNE ÇÖZÜM SAĞLAMAMAKTA"

"ABD, 2020 parasal yılına ilişkin ödenek yasaları gereğince GKRY'yi Uluslararası Askeri Eğitim ve Talim (IMET) Programına dahil ettiğini açıklamıştır. KKTC makamlarının bu konuda ortaya koyduğu tutumu destekliyoruz. Müttefikimiz ABD'ye Ada'daki iki tarafa eşit muamelenin bir BM ilkesi olduğunu andırmak isteriz. Daha önce de defaatle vurguladığımız gibi, bu ve benzeri adımlar Kıbrıs meselesine çözüm bulunması yönündeki çabalara katkı maddesi sağlamamakta, tersine Rum kesiminin uzlaşmaz tutumunun daha da güçlenmesine yol açmaktadır. İki taraf arasındaki dengeyi gözetmeyen adımların Ada'da güven ortamının tesis edilmesine, ayrıca Doğu Akdeniz'de uzlaşma ve istikrarın sağlanmasına da muavin olmayacağı açıktır."