Journal of Endocrine Society’ın aktardığına kadar, Sri Lanka Milli Hastanesi doktorları, 17 sene önce SARS salgınına yakalanan hastaların sıhhat durumunu inceledi.

Bu virüs yüzde 80 oranında Kovid-19’a benziyor. Birçok hastada, iyileştikten daha sonra takâtsizlik şeklinde tezahür eden post-viral sendromunun geliştiği ortaya çıktı.

Bilim insanları, bunun nedeninin, adrenal fonksiyon bozukluğuyla ilgili olduğunu düşünüyor.

Bozukluk, vücudun yeterli düzeyde kortizol üretmesini engelliyor, böylece insan kendini bitkin hissediyor.

HASTALAR BİR YIL İÇİNDE IYICE İYİLEŞİYOR

Bu değişikliğe, adrenal bezleri kontrol eden hipofiz sisteminin bozulması niçin olabilir. bununla beraber hastaların bir yıl içinde en ince ayrintisina kadar iyileştiği kaydediliyor.

Korona virüsün bu özelliği, Kovid-19 patojeninin, birçok dokuda yer alan ACE2 proteinleriyle olan bağlantıyla açıklandı.

Dr. Noel Pratheepan Somasundaram, "Bu, virüsün hormon üreten hücrelere sızmasına ve hormonal sistemde bozukluğa niçin olmasına izin veriyor" diye açıkladı.

Bilim insanları, kortizol eksikliği testinin ve steroit tedavisinin Kovid-19 ile mücadelede yaşamsal bir taktik olabileceğinden belirli.

Kortizolün sentetik bir analogu olan deksametazon steroit tedavisi, Kovid-19’un ağır seyrettiği hastalarda ölüm oranını azaltmaya yardımcı oldu.

ABD'de can kaybı 132 bini geçti

İspanya’da ikinci dalga paniği: Segrià bölgesi karantinada

ABD'li diplomatlar, virüs endişesiyle Suudi Arabistan'dan ayrılıyor

İtalya'da korona virüs ölümlerinde 'sınıf farkı'