Üçkâğıt iddiasıyla Dubai’de yakalanan Nijeryalı sosyal ağ fenomeni Ramon Olorunwa Abbas’ın avukatı, ABD Federal Soruşturma Bürosu’nun (FBI), müvekkilini yasa dışı bir şekilde ABD’ye kaçırdığını bahis etti.

BBC’nin haberine göre, Abbas’ın avukatı, ABD ve Birleşik Arap Emirlikleri aralarında suçluların iade anlaşması olmamasına rağmen, FBI’ın müvekkilini kaçırdığını öne sürdü.

2.5 MİLYON TAKİPÇİSİ VAR

Abbas, ABD tarafından milyonlarca dolar kara para aklama ve dolandırıcılıkla suçlanıyor. 37 yaşındaki Abbas, lüks hayat tarzını öne çıkartan paylaşımlar yaptığı sosyal medya platformu Instagram’daki 2,5 milyon takipçisi kadar Ray Hushpuppi ismiyle biliniyor.

Abbas ve beraberindeki siber hırsızlık şüphelisi Olalekan Jacob Ponle, geçen ay Dubai’de tutuklanmıştı.

ABD Yargı Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Abbas’ın Dubai’den hudut dışı edildiği belirtilerek, ABD’ye iade edildiği iddiası yalanlandı. Buna karşın, Abbas’ın ABD’de gözaltına darılma sürecinin nasıl gerçekleştiğine dair veri verilmedi.

FBI’DAN DUBAI’YE TEŞEKKÜR


Abbas’ın avukatı Gal Pissetzky, müvekkilinin suçlu olmadığını ve kazancını hukuki bir şekilde gerçekleştirdiğini öne sürdü.

Pissetzky, “Herhangi bir hukuki süreç olmamasına karşın Abbas’ı Dubai’den kaçırdıklarında, FBI ve hükümet yasa dışı hareket etti” dedi.

Ortada suçluların iadesi, hukuki bir işlem ve mahkeme kararı olmadığını söyleyen Pissetzky, Abbas’ın ABD vatandaşı olmadığına muhabere ederek, “ABD’nin onu elde etmek için muhakkak yetkisi yoktu” ifadesini kullandı. Abbas’ın avukatı Pissetzky, “Eğer Dubai onu sınır dışı etmek istediyse, Nijerya’ya hudut dışı etmeliydi” diye konuştu.

Dubai polisinin yaptığı açıklamada ise FBI Direktörünün suçlanan iki kişinin iadesi için kendilerine teşekkür ettiği belirtildi.