Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, "Yüzde 20'si aidat ve kesintiler olan elektrik faturalarında mutlaka indirime gidilerek keza vatandaşlar keza de esnafımız sevindirilmelidir" ifadelerini kullandı.

Palandöken, yazılmış açıklamasında, esnafın maliyet kalemlerinde çoğu artış olduğunu bildirdi.

Elektrik faturasının da maliyet kalemlerinin en önemlilerinden biri olduğuna muhabere eden Palandöken, esnafın kiradan sonradan en fazla ödemeyi bu konuda yaptığına dikkati çekti.

Palandöken, yeni herif corona virüs (Covid-19) salgını sürecinde farklı alanlara yönlendirilmiş zorluklar yaşandığını hatırlatarak, yeni yeni ayağa kalkmaya çalışan esnafa yardım verilmesi gerektiğini vurguladı.

Bu sene elektriğe hiç zam yapılmadığını ve 3 ay boyunca da yapılmama kararının alındığını bildiren Palandöken, şunları kaydetti:

"Bu sevindirici ama bunun yanında bir indirim de yapılması esnafımızı büyük oranda rahatlatır. BOTAŞ'ın maliyetlerinin düşmesiyle sanayi doğal gazına indirim yaptığı gibi elektrikte de indirim müjdesi bekliyoruz. Yüzde 20'si vergi ve kesintiler olan elektrik faturalarında mutlaka indirime gidilerek ayrıca vatandaşlar hem de esnafımız sevindirilmelidir. Sokakları aydınlatan esnafımız için bu pandemi döneminde indirime gidilerek, onların gizli bir nefes alması sağlanmalıdır."