Danıştay 10. Dairesi'nin Ayasofya'nın ibadete açılması kararının gerisinde Ayasofya Meydanı'na akın eden yüzlerce vatandaş, mutluluk gösterilerinde bulundular. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, her yerde ibadete açılmasına karar verilen Ayasofya'nın önünde toplanan vatandaşları, "İçeride ve dışarıya oralarda görüş vermek, ağırlama gerçekleştirmek içten değil" ifadeleriyle uyardı.

Dışişleri Bakan Yardımcısı Kıran'dan Ayasofya açıklaması: Türkiye, UNESCO yükümlülüklerini karşılamaktadır
Ayasofya'daki mozaikler ve semboller ne olacak? Herkesin aklındaki tek soru cevap buldu
Meteoroloji'den 4 il için sağanak yağış uyarısı

"İÇERİDE VEYA DIŞARIDA GÖRÜNTÜ TAHSIS ETMEK DÜRÜST DEĞİL"

24 Temmuz'da cuma namazı ile birlikte Ayasofya'nın ibadete açılacağını belirten Erdoğan, "24 Temmuz'a dek bütün milletimden camideki çalışmaların çabucak yürümesi ve hazırlıkların bitmesi için buralarda ziyaret, burayı görme gibi telaşın içerisine girmenin dürüst olmayacağını aziz milletime andırmak istiyorum" dedi.

Erdoğan konuşmasını şu şekilde sürdürdü:

Aldığım bir takım haberler çerçevesinde içeride ve açık havada oralarda bakış devretmek, misafir etme gerçekleştirmek doğru değil. İnşallah 24'ünde daima beraber Cuma namazını kılar, Ayasofya'yı ibadete açarız. İçeride eksiklikler var. 6 ay gibi süre içerisinde yapacağımız hazırlıklar var. Pek bir hazırlıklar yapıyoruz oysa, müslim, gayrimüslüm, hristiyan dünyasından kim gelirse gelsin, hepsi geldiği süre burada yapılan dedikoduların olmadığını, ecdadımızdan devraldığımız mirası nasıl geleceğe taşıyacağımız konusunda en güzel örneğini vereceğiz.