Danıştay 10. Dairesi'nin kararı sonrası Devlete Ait Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanı kararıyla Ayasofya 86 yıl aradan daha sonra her tarafta ibadete açıldı. Karar sonrası tarihi yapıda yer alan mozaik, ikona ve sembollerin ne olacağı merak konusu oldu. Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın paylaştığı bilgilere kadar, Ayasofya Cami'nde yapılacak olan düzenlemelerin detayları netleşti.

Barolara ilişkin kanun teklifi TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi
Meral Akşener, İYİ Partili Levent Özeren'in hakaret mesajları için Semiha Yıldırım'dan özür diledi
Kamuda çalışan işçilere yapılacak ikramiye ödemesinin tarihleri belirlenmiş oldu

KÜLTÜR BAKANLIĞI DÜĞMEYE BASIYOR

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Ayasofya'nın ibadete açılması için çalışmaların önümüzdeki Cuma gününe değin tamamlanacağını açıkladı. Bu hafta sonu Kültür Bakanlığı'ndan bir takım Ayasoyfa Cami'ne gidip incelemelerde bulunacak. Bilindiği gibi Ayasoyfa'nın mevcut halinde 10'dan artı ikona ve semboller var.

AÇILIR-KAPANIR TAHTA PERDELER KONULACAK

Habertürk'ün haberine göre; Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan edinilen bilgilere kadar, ikon ve semboller için açılır-kapanır bir perde yapılacak. Kıble yönündeki ikonaların üzeri perde ile örtülecek. Meryem ve Cebrail ikonlarının üzerleri örtülecek. Aynı yetkililer ikona ve sembollerin kaldırılmasının veya bir diğer yere nakledilmesinin içten olmadığını kaydetti.

DİĞER SEMBOLLERE İSE DOKUNULMAYACAK

İnsan figürü olmayan diğer sembollerin ise kaldırılması ya da üzerinin örtülmesi söz konusu olmayacak. Yetkililer 86 sene önce cami olarak ibadet edilirken de bu figürlerin üzerlerinin kapatılmadığına dikkat çekti.

ÖZEL TEKNİK VE MALZEMEYLE HALI DÖŞENECEK

Ayasofya Cami'nin zemininde nasıl bir değişiklik yapılacak? Yetkililer zeminde bazı çökmeler, yıpranmalar olduğunu, buna zarar vermeyecek bir teknikle ve malzemeyle halı döşeneceğini ve ibadete hazır ışık halkası getirileceğini belirtildi. Araştırmalar yarından itibaren başlayacak, önümüzdeki Cuma gününe hazır elde etmek üzere devam edilecek.